Co znamená... stáří?

10. února 2014 v 21:21 |  Téma týdne
Většina lidí si pod pojmem stáří představí shrbenou osobu kráčející o holi po ulici, popřípadě důchodce v nákupních centrech zrovna ve chvíli, kdy si nutně potřebují pro něco dojít.
Ale co vlastně je stáří?
Wikipedie tento pojem definuje jako: "je poslední část lidského života, vysoký věk. Jeho protikladem je mládí, tedy nízký věk." Ale je to vážně tak? Je stáří jen toto? Ne. Druhů stáří je mnohem, mnohem více. Tedy, alespoň dle mě, je jen na vás, jak to berete vy a co si pod tímto slovem představíte.
Já osobně si myslím, že stáří je irelevantní pojem. Někdo se v devadesáti může cítit jako zdravý a vitální šestnáctiletý s celým životem před sebou, zatímco další už je ve třiceti unavený životem a přijde si tak starý.
Vždyť to znáte, slečny ve středních letech stěžující si na to, kolik už jim je a kolik problémů jim narůstající věk přináší. Vrásky, výdaje, menší a menší naděje na důchod, nevděčné děti, nemocní rodiče a tak dále...
Je těžké určit, co vlastně stáří je. Je to náš věk, nebo emocionální hladina hormonů a z nich odvozený pocit o našem věku? Každý to má nastavené zřejmě jinak. A já mu v tom nebráním. Co je váš názor?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama